• RSS ile takip et

Where have you gone Joe DiMaggio?

Oca 1, 2011 by     1 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: Genel, Müzik

Joltin’ Joe DiMaggio the hero that unified America. The Italian immigrant who followed America’s golden paved road to greatness, playing America’s game in America’s most famous city, on America’s most storied team, married to America’s most beloved movie star.

Sizi hayattayken bu şekilde markalasalar dünyanın en dışa kapalı ve en etkilenmeyen insanı bile olsanız etkilenirsiniz. Devletin politik tutumunu, sizin üzerinizden vatandaşlarını bütünleştirme, birleştirme ve sabit tutma amacıyla pazarlayarak sunması, kaçınılmaz bir sonuç olarak kaybolmayı hazırlar. Vermişler gazı işte.

Kardeşleri ile birlikte San Francisco’da çalıştığı babasının balıkçı teknesinden ölü balık kokusundan tiksindiğini belirterek kaçma planları yapan Joe DiMaggio, sönük başladığı beyzbol kariyerinde kısa bir sürede tepeye çıktı. En çok para alan beyzbol oyuncusu oldu, en çok onun forması satıldı. Dünya rekoru bir de bu. En çok forması satılan sporcu oldu. Günümüzdeki reklam-hedef kitle değişkenini hesaba kattığımızda bile en çok forması satılan sporcular sıralamasında ilk 20’de kendine yer buluyor.
Beyzbol kariyerinde rekorlar kırıyor, kırdığı rekorlar aşılamıyor. Bir sürü hayranı oluyor. 1942’de beyzbolu bırakıp orduya katılıyor beden eğitimi eğitmeni olarak. 45’te görevi bitiyor. 1941’de Japonlar’ın Pearl Harbor’a saldırmaları zor durumda bırakıyor kardeşlerini. Hatta o dönemde Amerikan toplumu Japonlar’ı, Almanlar’ı ve İtalyanlar’ı düşman ilan ediyor. Kardeşleri de yanlarında sürekli kimlik taşıyorlar. Joe DiMaggio’nun tanınmışığına rağmen bir torpil işlemiyor. Çıkamıyorlar bulundukları kasabadan. O sırada da insanlara ne pazarlanması gerektiğini düşünenler çıkıyor ortaya. Joltin’ Joe DiMaggio da aday.

Askerden geldikten sonra kariyerine aynı takımda (New York Yankees) devam ediyor ve ulaşılmaz başarılarla kariyeri noktalıyor. 13 kez all-star, 9 kez şampiyon, 3 kez en değerli oyuncu olyuor. 56 maç üst üste vuruş-sayı rekoru kırıyor, giydiği 5 numaranın emekliye ayrılması ve Amerikan Beyzbol Ligi yüzyılın takımına seçilmesi de bunun peşinden geliyor.

Şöhreti eline alıyor, halk kahramanı ilan ediliyor. Çaresizler Joltin’ Joe DiMaggio’yu düşleyerek güçlerine kavuşuyor, beyzbol topunu eline alan ben de Joe DiMaggio olacağım diyor. Ünü bu kadar yayılan insan doğal olarak Marilyn Monroe’nun dikkatini çekiyor, onun üç kocasından biri oluyor. 1954’te San Francisco’da evleniyorlar. Monroe, Joe DiMaggio ile evlenme fikrine sıcak bakmıyor önceleri. Onun sıradan kibirli bir sporcu olduğunu düşünüyor. Evlilikten sekiz ay sonra gerçekleşen Monroe’nun eteğinin uçtuğu sahne DiMaggio’yu sinirlendiriyor ve aile içi şiddet başlıyor. Evlendikten 274 gün sonra da boşanıyorlar.

Monroe’nun üçüncü kocası olan Arhur Miller’dan boşanmasının ardından DiMaggio tekrar evlenme teklifi yapıyor. Tekliften 4 gün sonra da Monroe intihar ediyor ve ardında bir sürü komplo teorileri bırakıyor.

Halk figürü yapılan Joe DiMaggio olaya biraz daha resmiyet kazandırıyor ve 1970’lerde Mr. Coffee’nin ve bir bankanın yeni yüzü olarak sunuluyor. Yoğun sigara içicisi olan DiMaggio 1999’da akciğer kanserinden ölüyor. Ardında sonsuz bir popüler kültür ve açık arttırma zinciri bırakıyor. Hatta Paul Simon’ın Mrs. Robinson adlı şarkısında “Joe DiMaggio, nereye gittin? Ulusumuzun yalnız gözleri senin üzerinde.” şeklinde bir sonuç veriliyor.

Var olmuş olan son ve en büyük Amerikan idolünü Ernest Hemingway, “The Old Man and the Sea” hikayesinde Joe DiMaggio’yu, karakterlerden biri olan Santiago’nun idolü yapmıştı. Santiago ne zaman yaşlılığı ve yalnızlığını hissetse eski bir gazeteden Joe DiMaggio’nun tek kişi maçı kurtardığı haberini okurdu.

Amerikan kahramanı nasıl tanımlanır şeklindeki bir soruya adıyla yanıt verilen Joe DiMaggio ile ilgili bir sürü tablo, roman ve hikaye kahramanları idolü, film kesitleri ve şarkı yapılıyor. Yukarıda adı geçen Paul Simon şarkısına ait aşağıdaki video, DiMaggio öldüğünde Yankee Stadı’nda kaydedilmiş.

Bir de şu var.

And here’s to you, Mrs. Robinson,
Jesus loves you more than you will know (Wo wo wo).
God bless you, please, Mrs. Robinson,
Heaven holds a place for those who pray (Hey hey hey, hey hey hey).We’d like to know
A little bit about you
For our files.
We’d like to help you learn
To help yourself.
Look around you. All you see
Are sympathetic eyes.
Stroll around the grounds
Until you feel at home.

And here’s to you, Mrs. Robinson,
Jesus loves you more than you will know (Wo wo wo).
God bless you, please, Mrs. Robinson,
Heaven holds a place for those who pray (Hey hey hey, hey hey hey).

Hide it in a hiding place
Where no one ever goes.
Put it in your pantry with your cupcakes.
It’s a little secret,
Just the Robinsons’ affair.
Most of all, you’ve got to hide it
from the kids.

Coo coo ca-choo, Mrs. Robinson,
Jesus loves you more than you will know (Wo wo wo).
God bless you, please, Mrs. Robinson,
Heaven holds a place for those who pray (Hey hey hey, hey hey hey).

Sitting on a sofa
On a Sunday afternoon,
Going to the candidates’ debate,
Laugh about it,
Shout about it,
When you’ve got to choose,
Every way you look at it, you lose.

Where have you gone, Joe DiMaggio?
A nation turns its lonely eyes to you (Woo woo woo).
What’s that you say, Mrs. Robinson?
“Joltin’ Joe has left and gone away” (Hey hey hey, hey hey hey).

1 Yorum + Yorum ekle

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>