• RSS ile takip et

Kişisel bir blogun Google arama sonuçları

Eyl 3, 2012 by     Henüz yorum yapılmadı    Bu kategorinin altına gönderildi:: internet

Blog, weblog ya da web güncesi… Hatta günce. Her neyse, blog diyorum ben. Dün akşam Ozan ile GTalk üzerinden kafaları kurtarma operasyonuna geçmeden önce eyagli.com’un Google raporlarını inceliyorduk. Son haftaya dair site girişlerinin ciddi boyutta farklı anahtar sözcükler üzerinden gelmesi, hem Ozan’ı hem de beni eyagli.com’a yazdığım ve şurada bulunan ilk girdiden bugüne kadar hangi anahtar sözcüklerle ziyaretçi girişi yapıldığı sorusunu yanıtlamaya doğru yol aldırdı. Her ne kadar içinde “yol almak” öbeği geçen tümceler “yol” kadar uzun olsa da bir sitenin Google raporlarını çıkarmak pek de o kadar uzun bir şey değil.

Bu yazıyı yazma amacım bilgisayar, dilbilim, fotoğraf, futbol, internet, müzik, pardus, sinema ve tv gibi etiketlerle tamamen kişisel içeriklerle oluşturulan bir blogun Google aramalarında hangi sözcüklerle/öbeklerle daha ulaşılabilir olduğunu göstermek. Google arama motoru optimizasyonu (SEO) ile yakından ilgilenenler için şunu belirtmek sanırım önemli, eyagli.com’a gelen ziyaretlerin %75’i organik. Yani bloguma 22 Şubat 2010’dan bu yana yapılan girişlerin çok büyük oranı Google üzerinden gelmiş. Bu da küçük bir sürekli takipçi kitlesini fakat büyük bir bağımsız girişi gösteriyor. Hatta SEO bilgisi için şunu da vermek gerekli, bloga girenlerin %90’ı siteye ilk kez girerken, adres çubuğuna eyagli.com yazanların oranı bunda 10% civarında.

SEO nedir ya da ne gibi süreçlerle temellendirilmiş gibi bir sorunun yanıtını almak isteyenler şurada ve şurada yazdığım yazılara baklabilir. Aşağıda 22 Şubat 2010-1 Eylül 2012’ye kadar olan genel Google Analytics raporunda gördüğüm ilginç ve genel anahtar öbeklerini veriyorum.

google seo, eyagli.com

eyagli.com tarihinde (büyük, ulu ve hatta yüce bir tarihtir) siteye en çok ziyaretçi getiren öbek “truva atı virüsü nasıl silinir?” olmuş. Buradan çıkan sonuç şu: Çok küfür yemiş olabilirim çünkü bilgisayarında virüslerle boğuşurken çaresizce Google aramaya yukarıdaki anahtar öbeği yazıp şuradaki yazıya gidenler herhangi bir sonuca ulaşamadı çünkü o yazıda Pardus işletim sisteminde virüslerin tek bir tuş ile nasıl silindiğini anlatmaya çalışmıştım. Aslında bir sonuç vermişim. Hatta o yazıya öyle bir giriş yapmışım ki ekrana yazı geldiğinde okumaya başlayanlar hayli heyecanlanmış:

“Yazıyı okuduktan sonra silinemez olarak nitelendirilen virüslerin silinemez olmalarının, bir delete ya da shift+delete tuşuna kadar hüküm sürdüğünü göreceksiniz.”

Sonuç: Hüsran. Google çaresizliğin en büyük anıtı, ucube de değil üstelik, şaheser. İkinci sırada “Emre Yağlı” geliyor. Malum, Türkiye’de benden fazla yok, bu durumda yukarıdaki anahtar öbeği Google aramasına yazanlar internet üzerinde en çok iz bırakan Emre Yağlı’ya, yani bana geldiler. Hoşgeldiler. Keşke gitmeseydi dediğim oldu tabi. Ne diyelim, “gidenin de kalanın da gönlü hoş olsun.” Üçüncü sırada “Google patlatma” var. Bu anahtar sözcük öbeğinin altına bir sürü şey yazabilirim Google aramasının ne yönde şekillendiği üzerine fakat kısa kesiyorum. “Google patlatma” ile eyagli.com’a gelenler doğrudan şuradaki yazıya gitti. Fakat eyagli.com’a ziyaretçi girişi getiren benzer anahtar sözcüklere baktığımda “patlat google” adında bir flash oyun olduğunu fark ettim. Çaresizlik anıtı benim için burada bir fırsat oluşturmuş ve can sıkıntısına, bilgisayar monitörüne on tonluk kafa ile bakarken flash oyun oynayan bir kitle gelmiş eyagli.com’a. “Patlat” adı oyunu GoogleOyun adlı internet sitesindeki şu bağlantı üzerinden oynayabilirsiniz. Ben oynamadım ama yılan>tetris>arkanoid gibi bir diziyi takip eden oyunların ya 4. ya da 5. sırasında gelir diye düşünüyorum bu tür oyunların genel tarihini gözümün önüne getirdiğimde. Dördüncü sırada birinci sıradaki aramanın benzeri var: “Truva atı virüsü nasıl yok edilir.” Beşinci sırada ise ziyaretçileri şuradaki yazıya götüren “eşsesli çeviri” var. 

İlk beş yukarıdaki gibiydi. Gelelim ad araması sonucuna. Yani siteye ziyaretçi getiren anahtar sözcüklerin ad ve soyad olmasına. Yukarıda “Emre Yağlı” araması gibi aynı adın türevlerini de görebiliriz bir internet sitesine sizi görüren anahtar sözcüklerde: “emre yaglı, emre yagli.” Gariptir ki orada bir de “Emre Yağlı photo” var. Alemlere adımız kazınmış, yüce İsa aşkına. Hatta daha garibi Seda Akgül aramasıyla eyagli.com’a gelen ziyaretçiler var. Google’a “Seda Akgül” yazdığınızda 221. sıra benim. Fakat hangi insan 221. sıraya kadar Goolge arama sayfasını zorlar. Tabi ki zorlamaz. Burada da Google Görsel araması devreye giriyor. Seda Akgül etiketiyle yapılan Google Görsel aramada 2. sayfada bulunuyorum. Haydi siz de arayın, kim bu Seda Akgül? Şuradaki yazıya gidenlerin midesi bulanabilir.

Peki bu etiketler içerisinden beni en çok mutlu edenin ne olduğunu yanıtlasam: Tabi ki “Joe DiMaggio.” Buradaki yazıya Joe DiMaggio araması ile ulaşanlar çok şanslıydı. Joe DiMaggio’nun ayrı paragrafı olsun hep.

Dikkatimi çeken, ya da şöyle söyleyeyim, merak ettiğim anahtar sözcükler “dilbilim” etiketiyle girdiğim yazılara gelen ziyaretler üzerinde. Onlara baktığımda ilk sırada yukarıda da verdiğim “eşsesli çeviri” var. İkinci sırada ise “dilbilimci” sözcüğü yer alıyor. Çok ilginç. Google aramaya “dilbilimci” yazdığınızda 6. sıradayım. Bu işin toplumsal mesajını vermekten ziyade dilbilimcilerin ya da dilbilimin durumunu bilenlerin anlayacağı türden bir soru yöneltmek daha mantıklı: Google’a “dilbilimci” anahtar sözcüğünün İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce .vs eşdeğerleriyle arama yapın ve çıkan sonuç sayısını karşılaştırın. Türkiye’de dilbilim olacak sanırım yanıt. Ha, bitirmeden, “dilbilimci” sözcüğü ile gelen aramalar şuradaki yazıya gitmiş. Diğer dilbilim etiketli anahtar sözcükler ise: “dil sınıflandırması”, “dilbilim”, “kitap eş sesli” ve “dilbilim makaleleri”.

Bana en çok şaşkınlık veren anahtar sözcük öbekleri ise sırasıyla “Araç Terke Köyü’nde altın” ve “İstasyon Makasbaşı’nda cinayet.” Hiç ilgim yok böyle olaylarla, ne altın aradım ne de Makasbaşı’nda cinayet işledim. “Araç Terke Köyü’nde altın” aramasını yapan Google kullanıcısı define avcıları şuradaki yazıya ulaştı. “İstasyon Makasbaşı’nda cinayet” aramasını yapanlar ise (ki üstelik Google’da 3. sırada bu, peşimdeler) Saray Yakan Soytarı adlı yazıya gitti. Tamam, Karabük Makasbaşı’nı severim.

Sadece ilk 50 sırayı ele aldığım anahtar sözcük/öbek durumu bu. Google Analytics’ten gelen raporlar size şöyle bir imkan da veriyor. Okuyucu kitlenizin çaresizlik durumu-toplumsal bakışını az çok kestirebiliyorsunuz. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, eyagli.com’a ziyaretçi getiren ve getirdiği ziyaretçiyi sitede en uzun zaman tutan anahtar sözcük aslında sitenin temel tutumunu gösteriyor. eyagli.com’a “Emre Yağlı” araması ile gelenler en çok vakit geçirenler olmuş. Bu arama kolaylıkla açıklanabilir, sorun yok fakat ya diğerleri? “Pardus KMail yapılandırma” ve “Pardus 2011 kablosuz bağlantı sorunu” araması ikinci ve üçüncü sıraları alıyor. Bu iki etiketi yazıyı yazarken kasıtlı olarak vermiştim çünkü bu aramalarla eyagli.com’a ziyaretçi geleceğini öngörmüştüm. Dördüncü sırada “blog adı” araması var. Şuradaki bağlantıda “Blog adı seçmek” adında bir yazı yazmıştım, hala arkasındayım, blog adı seçeceklere önemle duyurulur, yol yukarıdaki gibi uzun değil, çok yakın. Beşinci sırada ise algıladığım kadarıyla albüm yazısı yazmaya çalıştığım “Saray Yakan Soytarı” var, burada.

“Araç Terke Köyü’nde altın” araması yapan klavye delikanlısı define avcılarının beni şaşırttığı kadar “Lepiska şehri nerede” ve “Daniska şehir” aramaları da şaşkınlık oluşturmadı değil. 90%’ı ilk ve 75%’i organik ziyaretçi olan bir blogda buna şaşırmamak gerekiyor sanırım. Ama şuna şaşırırım: Altın arama dedektörlerinin yerini bugün Google almış mı? Almış. Hastalığını, çaresizliğini, çaresini, 20 yaşını, truva virüslerini Google’a soran yurt insanlarının altın arama işini Google’a sorması çok mu yani?

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>