• RSS ile takip et

Gezelim, üç yüz altmışlanalım

Haz 6, 2011 by     3 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: fotoğraf, internet

Geçen Nisan’da Google Earth’ü her açtığımda uğramadan geçmem dediğim yerleri şuradaki yazıyla yerleştirmiştim bloga. Şimdi aşağıya yerleştirdiklerim de yine Google Earth ile gezinirken gördüğüm her kırmızı yuvarlağa tıkladıklarımla oluşturduğum bir sonuç: 360 fotoğraflar. Google Earth bu fotoğrafları 360cities.net adresinden çekiyor. 360 derece fotoğraflar, panaromik çekim fotoğrafları tam döndürme (360 derece) olanaklı olanları ve genellikle bizim kullandığımız makinelerdeki megapiksel çekim yerine gigapiksel çekim ile yapılanları. Bu alanda dünya rekoru şurada bulunan ve bilgisayar düşmanı olan fotoğrafa ait. Aşağıdakiler de benim keyfi kriterlerim doğrultusunda seçtiklerimden oluşuyor. Fotoğrafı kimin çektiği bilgisine ise fotoğrafların üst kısmından ulaşabilirsiniz.

1. Kızılyıldız Stadı – Belgrad

2. Yüksel Caddesi İnsan Hakları Heykeli – Ankara

Ankara’yı en iyi betimleyen yer burası sanırım. Ya da zihnimde Ankara deyince canlanan yer burası. Ankara’ya ait olan 360 derece fotoğrafların genel kaynağı Devlet Tiyatroları. Haritadaki kırmızı noktaların en belirgin olduğu yer Devlet Tiyatroları’nın kendi sahne ve bina fotoğrafları çektiği yer. Bağımsız fotoğrafçılar tarafından çekilmiş çok az fotoğraf bulunmakta. Ankara’dan bir fotoğraf olur da İstanbul’dan olmaz mı? Hayır olmaz. Mikrofonlarımız Kaliningrad’da.

3. Kaliningrad Katedrali – Kaliningrad/Rusya

Bu bina dünya vatandaşı olma yolunda Emmanuel Kant’ın ders verdiği ve çalıştığı yer. Mezarı da fotoğrafın sağ kısmındaki Alman Protestan İlahiyatçı Julius Rupp’un mezarının hizasında ve bu kırmızı binanın arkasında. Katedralin bulunduğu yer bir ada, çizgifilmlerden kalma imajla feodal bir krallık görüntüsünde. Almanlar da zaten buraya Königsberg der. Çevresinde şuradaki gibi sular, ve adacığa giriş için de şuradaki köprü var. Kaliningrad olur da Arbat olmaz mı? Seve seve olur. Mikrofonlarımız Moskova’da. Sendeyiz Ivan.

4. Yeni Arbat – Moskova/Rusya


Buradan aldığım bir Google Earth ekran alıntısını yine şuradaki yazıda vermiştim.Yine şuradaki videoyu izlemek gerekir bu fotoğrafa bakarken (Önce fotoğrafa bakarken dinleyip, daha sonra sadece izleyebilirsiniz.). Yalnız bu fotoğraftaki yüksek binalara hayranım.

5. Nowlan Park Stadı – Kilkenny/İrlanda


Tam çevirisini yapamadığım Gaelic Athletic Association‘a bağlı Nowland Park Stadı. Küçük stadları bize sevdiren CM 03-04’e buradan sevgilerimizi göndermek gerekir, ne güzel oyun arkaplanlarıydı onlar.

6. Hoover Dam – Arizona-Nevada arasında/ABD


Fotoğrafı biraz sola döndürünce şuradaki ekran alıntısında bulunan köprünün yeniden gözden geçirilme sırasında çekilen anını göreceksiniz. Ürkütücü.

7. Route 66 – New Mexico/ABD


Issız mı ıssız bir yer. Bu yolun Albuquerque’de bulunanında ehliyetsiz otomobil kullanmışlığım var. Tam Meksika sınırını geçip büyük vurgunu yapacaktım ki otomobilin sahibi uyandı ve direksiyona geçti.

8. Demiryolu – Tayvan


Çin işi bir demiryolu. Tayvan’ın neresinde olduğunu araştırdım ama bulamadım. Büyük Çin Demiryolu (Great China Railroad) ağında bir yer. Burası da epey bir ürkütücü. Fotoğrafı çeken kişi zaten ciddiyetsiz, crazyboy_96 gibi bir kullanıcı adı vermiş, senden de zaten çektiğin fotoğrafın nereye ait olduğu hakkında bir bilgi vereceğini beklemezdim. Cidden o mu çekmiş acaba, emin değilim.

İki ayda biriktirdiğim 360 derece fotoğraflardan sadece sekiz tanesi bunlar. Hepsini koysam bu sayfayı açmada bilgisayarlarımız zorlanır, yıpratmayalım.

3 Yorum + Yorum ekle

  • buralara gidip bakmak lazım 😀

  • arbatı görünce duygulandım. vize kalkmışken gidilip gezilmesi gerektiği düşüncesindeyim. ayrıca tayvan demiryolu da bizim yenice-zonguldak arası demiryoluna benziyor.

    • Cidden abi. Tayvan’ı salla zaten. Karabük-Zonguldak arası sabah gidiş akşam geliş yapalım bir gün.

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>