• RSS ile takip et

Üşüyorsan Google Earth

Nis 7, 2011 by     1 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: Genel

Google Earth’de rehberli ya da rehbersiz bir şekilde gezinirken ilginç bulduğum yerlerin ekran görüntülerini alır, bilgisayarın bir yerlerinde tutarım. Bunlardan bazıları aşağıda. Rehberli gezmekten kastım genellikle şurası. Kasıtlı belirttiğim yerdeki bağlantıları aktifleştirmek için de gerekli yer burası.


Hem İngiltere’nin hem de dünyanın önemli derbilerinden biri olan Liverpool-Everton çekişmesine dair bir ekran görüntüsü aşağıda. Alıntıdaki stadlar Anfield Road (Liverpool) ve Godison Park (Everton). Bu kadar ateşli bir derbinin senede en az iki kez gerçekleştiği stadyumlar. Araları sadece 802 metre. Yakın plandaki tribünler Godison Park’a ait ve bu staddaki bir insan Anfield Road’ı görebiliyor. Görsele bakarken Zombie Nation’ın Kernkraft 400‘ünü dinlerseniz Premier Lig atmosferine girebilirsiniz.

İkinci alıntı bir sansür örneği. Hollanda Deniz Kuvvetleri’ne ait limandan bir ekran görüntüsü. Bilgisayarınızda Google Earth kurulu ise buradaki küçük dosyayı indirerek aşağıdaki görüntünün olduğu limana gidebilirsiniz.

Üçüncü alıntı eski bir nükleer santralden. Şu anda sadece bilimsel amaçlarda ve yapılış amacı dışında kullanılan bu reaktör ormanla çemberlenmiş. Magurele Nükleer Reaktörü, Bükreş.

Dördüncü Google Earth bulguma ait görselin kendisini görmüş olmama rağmen hâla bunun insan yapımı olduğundan şüphe duyuyorum. Hoover Dam, Nevada.

Beşinci alıntıya bakmadan önce şuradaki şarkıyı dinlemeye başlayın ve San Quentin’deki mahkumlara Johnny Cash arasında 42 yıl önce geçen eşsiz anı yaşayın. San Quentin Hapishanesi, California.

Altıncı alıntı Missisipi Deltası’ndan. Elvis’in uçağını evinin önünde görebilirsiniz. Mezarını da tabi. Ayrıca gördüğünüz bu yer Paul Simon’ın her gideni hacı ilan ettiği yer. Onu da şuradan dinleyelim.

Yedinci ekran görüntüsü John Travolta için. Evinin önündeki havaalanını görebilirsiniz. Sarı renkle belirttiğim yerde de uçakcığı yatıyor. Ona da Neil Diamond’a ait olan ve Urge Overkill’in Pulp Fiction’da tekrardan seslendirdiği Girl, you’ll be a woman soon adlı parçayı armağan ediyorum. John Travolta’nın o filmdeki en güzel sahnelerinden biriydi.

Sekizinci alıntı Rusya’dan. Murmansk’daki Rus nükleer denizaltısı. Bombastik.

Hatta bu ekran görüntüsüne bakana Farewell of Slavianka bedava. Coşalım. Denizaltının fotosuna internet ortamından ulaşıp bakmalısınız, devasa.

En ilgi çekici bulduğum ise dokuzuncu alıntı. Nazca hiyeroglifleri. Peru’nun güneyine doğru indiğinizde Google Earth arayüzünde fotoğraf simgelerinin yoğunlaştığını görürsünüz. Korkmayın, dalın oraya. 1926’da keşfedilen ve 12. yy’daki İnca uygarlığından daha eski olduğu düşünülen bu hiyeroglifler M.Ö. 200 ile M.S. 700 yılları arasında yapılmış, öyle düşünülüyor. Google Earth’den buraları insanlar görsün diye yapmışlar.

Onuncu ekran görüntüsü Westfalenstadion. Mikrofonlarımız Dortmund’da. Evet Abidin Aydoğdu skoru alalım. Skordan önce şuradaki şarkıyı alalım. Bundesliga keyifleri yerine gelsin. Yalnız stadın arkasındaki şehrin merkezine bakarsak Dortmundlular Google Earth’de üç boyut kasmışlar. Şehir merkezinde üç boyutlu olmayan bina yok.

Sonuncu ekran görüntüsü Moskova’dan. Novy Arbat’tayız. Şehir planlamasının oldukça eski zamanlarda yapılmış olmasına rağmen Moskova 2011 yılında şehir planlamaya çalışanlara gülümsüyor. Alıntının ait olduğu Yeni Arbat’ı gördüğümde epey bir şaşırmıştım, sonra da dolaylı da olsa izini buldum buradaki mantığın. O mantık için Bauhaus Ekolünü Google aracılığıyla deşebilirsiniz. Moskova şehir merkezinin gizli saklı birçok yükünü burası çekiyor. Bu dev ama eski, eski ama en yeni binalardan daha işlevli olan yapılar. Arkaplanda en uzakta yer alan gökdelenler de Moskova’nın yeni ticaret merkezi. Bir Arbat olamaz, nasıl olsa yeni. Yeni Arbat olur da Eski Arbat olmaz mı? O da buradaki videoda. Kino’nun Pachka Sigaret şarkısı eşliğinde 90’ların Eski Arbat’ından görüntüler var. Luzhniki’ye bakan ve Moskova Devlet Üniversitesi’nin tam önünde yer alan tepedeki teyzelerin hâli de 90’lardaki fakirleşmenin tırmandığı anlara ait olan ilk sinyaller sanki.


A: Abi üşüyorum ben hava epey bir soğudu.
B: Üşüme panpa, üşüyorsan üzerine Google Earth.


1 Yorum + Yorum ekle

  • Travolta’nın havaalanı ve hiyeroglifler gerçekten etkileyici. emeğine sağlık reyiz. gönül isterki Türkiyeden de bir yapıt olsaydı.

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>