• RSS ile takip et

*sarı kızım saçları sallanıyo

Eki 7, 2011 by     3 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: fotoğraf, Genel

Başlığın kahramanı yukarıdaki fotoğraftaki tümce. Yanlış bir tümce olduğu için de başına *işaretini koydum hâliyle. Aslında yanlış bir tümce olmayabilir de. Şimdi şöyle bir bağlam uygularsak bu tümceyi dilbilgisi yoksunluğundan kurtarabiliriz;

(K1 [anne], K2[Kız-sarışın bir ten rengine ve saça sahip], K3[Annenin kızının arkadaşı – K2’nin arkadaşı]

K1: Kızım bak, arkadaşının saçları ne kadar güzel.

K2: Anne ya böyle saç mı olur!

K3: Neden beğenmiyorsun saçlarımı? Ne kadar zaman aldı onları uzatmam biliyor musun sen?

K2: O kadar uzun saçı ne yapacağım ben.

K1: Bak sarı kızım, saçları sallanıyor ama. Senin de sallanan saçlarının olmasını istemez misin? 

Saat 12:45 gibi bunları düşünür oldum yukarıdaki fotoğraftaki yazıyı görünce. Birkaç takla attım bunu yazan kişinin mantığını çözmek için ama hiçbir takla beni mantıklı bir sonuca götürmedi, yukarıdaki bile. Aslında işin konusu bu değil. Konu, bugün yaptığımız bir mekan keşif. Aslında bu bir keşif de değil. Yaklaşık 7 aydır varlığını bildiğim fakat ancak bugün gidebildiğim bir yer. Kendisi Beytepe’deki Yeşil Vadi ile aynı vadiyi paylaşan ve onun 300 metre kadar aşağısında kalan mekan, göl, gölet.

Fotoğraf çekmek için Evren Hoca ile öğle arasında buraya gitmeye karar verdik. Beytepe’deki 1. durağı geçtiğiniz anda ormana doğru yönelebilir, patikayı takip ederek bu gölete ulaşabilirsiniz. Biz de öyle ulaştık zaten.

Hacettepe Üniversitesi’nin tanıtım filminde de kullanılan bu yerde üç gölet var. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz en büyük olanı. Fotoğrafın dışında kalan sol bölgede ise insanların karşıya geçebileceği bir köprü mevcut. Buradan gelen su içerisinde balıkların bulunduğu bu büyük gölete geliyor. İçeride bir de yapay şelale var ufaktan. Bu fotoğrafta karşıda kalan alanın sağında yer alıyor bu da. Bu ve diğer göletlerdeki dikkat çeken nokta aşağıdaki gibi ağaçların yapay göletin içerisinde olması. Güzel bir görüntü çıkarıyor ortaya.

Büyük gölet, aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz (ki bu ilk fotoğrafın sağında kalan alan) gölete su arkı ile bağlanıyor. Burada da göletin içerisindeki ağaçlar ilginç bir görüntü veriyor. Ağaçların çevresindeki sarı kırmızı bitki oluşumu bana biraz oluşturulmuş geldi. Sanırım öyle.

Aşağıdaki fotoğrafta görülen üçüncü gölette ise ördekler var. Güzel bir ortam tasarlanmış onlar için. Bu göletin çevresindeki yeşil alanda hem ördekleri seyredebilir, hem de sere serpe yatabilir, uzanabilir, eğer seslerden keyif alıyorsanız uyuyabilirsiniz. Ortalıkta rahatsız edici bir şey yok.

Favori ördeğim ise yalnızlığını bu gölet kenarında sorgulayan şu ördek oldu;

Bahsettiğim yerin çevresi aşağıdaki gibi bir yeşillikle çevrili. Son derece müthiş. Bu fotoğrafın solunda kalan alan yukarıda belirttiğim ikinci gölet. Ördeklerin olduğu üçüncü gölet ise arka kısımda kaldı.

Bir buçuk saat kadar kaldığım bu yerin Beytepe’de yaşayanlar tarafından sıkça ziyaret edilen bir yer olduğunun farkına vardım. Gitar çalanlar, öğle yemeği yiyenler, topluca oturanlar… Bir benim haberim yokmuş. 

Yapım çalışmalarının devam ettiğini gördüm burada. Zira gölete vardığımızda görevliler yapay şelaleye su dolduruyorlardı. Budanmış ağaca asılan bir eldiven, çapa. Ağaçların arasına çekilen güvenlik şeridi… İlginç görüntüler oluşturuyordu.

Bir de büyükleri kadar refleks sahibi olmayan yavru kurbağalar var. Ayakları henüz oluşmamış kurbağaları görebilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraf ise dönüş yoluna ait. Enteresan bir şey var burada. Fotoğrafta görülen merdiven düz bir şekilde personel kafeteryasının önüne çıkıyor. Bu düz hat boyunca çevredeki ağaçların kesildiği aşikarken bu görüntünün “biz ağaç kesmeyiz, ağaç için yol keseriz” mantığı sergilediği bir gerçek. O ağaç büyüyünce ne olacak peki?

3 Yorum + Yorum ekle

  • havaların yumuşak geçmesinden dolayı vadi halen güzelliğini koruyor.bu sıralar olması zor fakat ilkbaharda kırmızı üzerine beyaz kare desenli ”oduncu” sofra bezimizi ve hasır sepetimizi alıp vadiye pikniğe giymeyi planlıyoruz,sizi de bekleriz hocam…

    Samed Mert İdb (01) 21054562 🙂

  • 4. yılımı dolduruyor olmama rağmen ben de hala gitmedim, gidemedim. Fotoğrafları görü yazdıklarınızı okuyunca bir kez daha üzüldüm. Tez vakitte gitmeli.

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>