• RSS ile takip et

10#10 | Prisoner of Mountains

Oca 14, 2011 by     Henüz yorum yapılmadı    Bu kategorinin altına gönderildi:: sinema

Kafkas Mahkumu | Prisoner of Mountains | Kavkazskiy plennik (1996)

10 üzerinden 10 verdim. IMDB yine, yeniden halt etmiş ve hakkını yemiş. Oy profilini de verip filme geçiyorum.

28.5% ile 8 puan ve 20.7% ile de 10 puan almış oyseverlerden.

Filmin yönetmeni Sergey Bodrov. Senaryo yazarları arasında da yer alıyor kendisi. Filmin senaryosunu  Tolstoy’un A Prisoner in the Caucaus‘undan uyarlamış. Başroldeki oyunculardan biri oğlu Sergey Bodrov ve Oleg Menshikov.

Filmde, Kafkaslar’da esir düşen iki Rus askerinin öyküsü anlatılıyor. Öyle bir öykü ki esir düşen ile esir alan arasında farklı bir bağ oluşuyor. Rus savaş arabasına yapılan saldırıda iki asker (Sacha ve Vanya) esir düşer. Sacha Rus Ordusu’nda tecrübeli bir askerdir ve Vanya da askerliğe adımını yeni atmış bir erdir. Bir dağ köyünde yaşayan çoban tarafından esir alınırlar, ahırda günlerini geçirmeye başlarlar. Onları esir alan çobanın da bir amacı vardır; Ruslar tarafından hapis cezası alan oğluna karşılık esir aldığı Rus askerlerini takas etmek.

Esir düşen askerler aralarındaki konuşmalarında aşırı vatansever bir tutum sergilemiyorlar. Sacha silahları çok sevdiği ve paraya ihtiyacı olduğu için askerliği tercih ettiğini söyler. Vanya ise içerisinde bulunduğu durumdan dolayı aşırı tedirgindir. Ailesine düşkün bir gençtir ve annesine haberin gitmesinden endişe duymaktadır. Sacha, Vanya’nın bu korkusundan oldukça keyif alır ve her an kaçış planları yapar. Onları esir alan köylü, ordu ile bir kez takas girişiminde bulunur ve başarısız olur. Bunun ardından başlarına kötü bir şeyin geleceğini hisseden Sacha, kaçış planları yapar ve uygulamaya koyulur. Gerçekleştirdikleri bir girişim başarısız olur. Daha çok dikkat çekerler.

Filmin geriye kalan bölümünü anlatmıyorum.

Film Dağıstan’da uzak bir dağ köyünde çekilmiş. Filmin içerisinde Vanya’nın annesinin çoban ile görüşme sahnesinin çekildiği kasaba ise büyük bir özenle oluşturulmuş. Filmin içerisine Tolstoy’un yerleştirdiği aşk ise Dina’ya ait. Susanna Mekhralieva adında profesyonel olmayan biri tarafından canlandırılmış. Oldukça başarılı filmde. Dina, esir düşen askerlerden Vanya’ya aşık oluyor ve henüz 12 yaşında. O sıralar da kendisinin düğün hazırlığı var.

Filmde yıkıcı, bölücü, parçalayıcı ve hatta yutucu olan sahne de aşağıdaki fotoğrafın ait olduğu bölümde söylenen bir Kızılordu Korosu şarkısı ile gerçekleşiyor.

 

Kafkas Mahkumu bir sürü ödül toplamış. Bunlardan en önemlisi ise 1997 Nika Ödülleri.

Filmin sonunu hala söylemedim.

 

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>