• RSS ile takip et

derledim, topladım, taşındım, yerleştim

Tem 18, 2011 by     Henüz yorum yapılmadı    Bu kategorinin altına gönderildi:: Genel

Aynen şöyle;

Derledim,

topladım,

taşındım,

yerleştim,

tabi bir de,

Özelleştirmenin nasıl bir şey olduğunu yıllardır şu vesileyle yaşayarak biliyorum fakat geçen cumadan bu yana işin içine farklı bir açıdan girince midem bulandı. Sanırım bu sorunu ev taşımanın sıkça yapıldığı bu temmuz ayında herkes yaşıyor. Geçen cuma Etimesgut’taki prefabrik BEDAŞ binacığına gittim, amacım bir önceki evdeki elektrik hattını kapatıp taşındığım yerde yeni bir hat açmaktı. Sıra gelmedi. Sebebi ise tek veznenin çalışması ve önümde 25 kişi olması. Yani sabah 9 gibi burada sıraya gireceklerin dikkatine, 25. sıraya girdiğiniz an o günü gözden çıkarın. Güvenlikçiye sordum “abi bu sıra gelir mi bana akşam 5’e kadar” diye. Uzunca bir hesap yaptıktan sonra “gelmez, bekleme istersen” dedi. Bir de bugün, yani pazartesi oraya gittim. Bir de baktım sırada tanıdık yüzler, üç gün önce aynı sırayı paylaştığım sıradaşlarım orada. “Ne oldu?” diye sordum. Gündüz 3 gibi halkın sıraya girdiği yerlerde otomasyonu derin bir şekilde yürüten ve kutsal kabul edilen, işin içinde ne olduğu pek bilinmese de hiçbir şekilde sorgulanmayan sayın sistem patlamış. Cuma günkü sırada 4-5 sıra önümdeki ve 2-3 sıra arkamdaki abilerim ve ablalarım, benim için sıradaşlarım oradaydı bu yüzden.

Bu sabah saat 8’de Etimesgut’taki BEDAŞ binacığında bulundum ve halk usulu kağıda sıra yazdırdım. 13. sıra benimdi. 8.30’da kapıların açılıp içeri girilmesini bekler oldum. Saat 8.25’e gelince cuma günü beni büyük eziyetten kurtaran güvenlikçi içeriden kapıyı açtı ve kesin bir ses tonuyla duyurusunu gerçekleştirdi: Elektrik açma ve kapama masasında çalışan görevli bir ay süre ile izine çıktı ve artık burada açma-kapama işlemleri yapılmayacak. Çok özel bir açıklamaydı, zira BEDAŞ özelleştirilmemiş bir yer olsaydı, yani devlet kapısı olaydı böye bir sorun olmazdı sanırım. Veznede çalışanın müdüründen izin alması olayı bu denli bir fiyaskoya çevirmezdi. Hemen en yakın elektrik dairesinden bir cover yapılırdı.

Güvenlikçi ekledi: Sincan elektrik idaresine giderseniz işinizi gerçekleştirebilirsiniz, burada sadece elektrik faturası ödemek isteyenler kalsın.

İndim yola, atladım dolmuşa, gittim Sincan’a. Köşeyi dönüp de Sincan BEDAŞ’ı gördüğüm an yıkıldım. O nasıl bir kalabalık. Üç saat gibi bir sürede adımlarımla sırayı bitirdim, işimi de. 4-5 dakika anca sürdü veznede geçen süre. Benden öncekiler ne yaptı da o sıra üç saatte geldi onu da hâlâ anlayamıyorum ya.

Toplumu yanlış yönlendirmek ve cezai işleme tabi olmak gibi olmasın ama bir duyuru;

Temmuz’da ev taşımayın. Taşırsanız da elektrik hattı için sıraya girmeyin. Girerseniz herkesin yaptığı gibi kaynak yapın. Ya da taşındığınız yerde bulunan elektriği Eylül başına kadar kaçak kullanın. Eylül’de kimsecikler yokken sıraya girin ve işinizi 15-20 dakikada bitirin.

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>