• RSS ile takip et

Nedir bu bombastik?

Haz 22, 2011 by     1 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: internet

Terazi lastik jimnastik bir de bombastik. İki haftadır e-posta kutumun büyük derdi. Hani bombastik çılgınlığının geldiği e-posta hizmeti Gmail ya da Hotmail hesabım olsa neyse, doğrudan filtrelenecek. Hacettepe e-posta hesabı yeterli beyni olmadığı için bunu ayrıştıramıyor. Yakalım;

1) E-posta kutusuna böyle yerleşiyor bu sızıntı;

Bu dert o kadar büyük ki, sil sil bitmiyor.

 

2) Aradım Google’da. Spam e-posta yoluyla insanlara ulaşmaya çalışan bir şirket mi desem ne desem bilemedim. Fırsat dünyası(ymış) diyelim.

3) Hacettepe e-posta gelen spam e-postaları doğrudan filtreleyemiyor demiştim. Sizin bunu kendiniz yapmanız gerekiyor. Yaptım (uzuuuun bir zaman önce);

Bu spamleri çöp kutusuna taşımıyor işte. Diğer işaretlediklerim taşınıyor, bu bombastik fırsat dünyaları e-posta kutumun dünya mesajla dolmasına neden oluyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da aynı şekilde insanlara ulaşmaya çalışmış, benim e-posta hesabıma da ulaşmış. Banladım, konu kilit.

Ya, dedim ben bu bombastiğin içini bir açıyım. Açtım da, çok bilgilendirici, hızlı.

4) İçi açılmış bir bombastik;

İki satırda anından neyin ne olduğuna dair bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu şirket hakkında bir bilgi de burada.

Buradan şuraya geleyim. E-posta kutunuza gelen spam bir mesaj yüzde 99 ikna edici değildir. Çünkü biz onları spam olarak etiketleriz. Bu durumda onlar ne yapar, işte yukarıdaki gibi iki-üç satırda sizi bilgi bombardumanına tutarlar. İkna gücü düşüktür, ama iş e-posta pazarlamaya gelince aynı anda milyonlara ulaşabildikleri için hâlen tercih edilebilir durumda. İkna gücü düşük demiştim, sanırım bu e-posta kirliliği içerisinde ikna olan insanlar var ki bu şirketler spam e-posta salmaya devam ediyorlar.

Spam e-postaların bir benzeri de TV’lerdeki reklamlar. Tanıtıcı reklam diye geçen şeyler. Biz onları filtreleyebiliyoruz zaten kısa sürdükleri için. İki kanal gez, geri dön, olay tamam. İstediğin programı izlemeye devam et. Ah bir de e-postalara gelen bombastikvari spamleri temizleyebilseler.

Hotmail’e spam postalar gelmeye başlayınca ayırt etmiyordu, normal bir e-posta gibi algılıyordu. Daha sonra oldukça fazla insan bunu kullanmaya başlayınca güzel bir beyinle doğrudan spamler çöp kutusunu gördü.

Spamler daha sonra yemleme hareketlerine (phishing – password+fishing) giriştiler ki bu daha da tehlikeli. Boş bir anınızı bulup şifrenizi ele geçirebiliyorlar. Tek tık yeterli.

Tüm bunları önlemek için de çözümlerden biri aşağıda;

E-posta hesabınızı internet üzerinde bir yere koyacak olursanız ya onu yukarıdaki gibi bir görsel dosyası halinde yazın ya da spam botlardan ziyade insanların akıl edebileceği şekilde kodlayın (mavi_yagli.yeşil_emre_mor@gmail.com (renkleri çıkarıp kullan) gibi.). Önce bir e-posta hesabınızı çift tırnak içerisinde Google’da bir arayın. Tıklanabilir bağlantı şeklinde bir yerlerde iz bırakmış olabilirsiniz. Bilin ki iz bırakanlar

Buradan tüm bombastikseverlere mesaj göndermek istiyorum. Ne olur bana şu postalardan atmayın. Kitleniz değilim.

1 Yorum + Yorum ekle

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>