• RSS ile takip et

Hepsine on puğan

Tem 23, 2011 by     1 Yorum    Bu kategorinin altına gönderildi:: Müzik

Severim onları, epey de dinlerim. Her gün dinler miyim? Sanırım evet, çünkü telefonumun alarmı üç yıldır aynı marş. Kısacası dinlerim, dinletirim, yan odaları inletirim.

Çok sesli ve vurmalı çalgıların hakim olduğu müzikleri sevmemden kaynaklanıyor sanırım bu. Marş temposunda olan her şeyi dinlerim ama her ordu marşını da dinlemem, bir tek onları dinlerim bir de şu filmin girişinde çalan marşı. O zaman bu işin onları kısmını ilgilendiren top onumu açıklıyorum. Emre Yağlı’nın her birine on puğanı verdiği Aleksandrov Kızıl Ordu Korosu şarkıları. Tabi top on olması sebebiyle bir sıralama var.

Yukarıdaki fotoğraf Kızıl Ordu Korosu’nun 1948 yılında Berlin’de verdiği ve koronun müzik anlayışında epeyce köklü değişiklik yapan konsere ait. 2. Dünya Savaşı sonrası harabe halinde olan ve resmi olmayarak dörde ayrılmış olan Berlin’deki konseri 30.000 kişi izlemiş. Fotoğrafta önde gördüğümüz kişi de koroya adını veren Boris Alexandrov. Konser önerisi Amerikalı bir subaydan gelmiş, Fransızlar da onları bu öneride desteklemiş. O sırada Sovyetler, Fransa, İngiltere ve ABD tarafından dört işgal bölgesine ayrılan Berlin’in Sovyetler’in elinde olduğu bölgede gerçekleşen konsere Kızıl Ordu Korosu davet edilmiş. Konser üç saat sürmüş ve Boris Alexandrov’un durumdan etkilenmesi o sırada olmuş, şöyle demiş;

“Almanya ziyaretimiz unutulmazdı. Koronun tarihinde baskın bir yere sahip. Yeni ve yaratıcı bir adım atma zamanı gelmişti, savaş ezgilerinden çıkıp savaş sonrası rahatlamasına dair olan ezgilere geçme zamanıydı.”

O ana kadar agresif bir ritimle ve 200 kişiyle çalışan koro, sayısını 60’a indirmiş ve ezgisini de en ağır marş müziklerini bile klasik müzik seviyesine çekecek kadar değiştirmiş.

Başlayalım;

1. On the March

İlk sırada On the March var. Savaşa gidiyoruz, tezat. 1948 öncesine ait midir? Eğer 1948 öncesine ait ise nasıl söylenmiş olabilir? Merak konusu.

2. Farewell of Slavianka

Bu şarkıya dayanamayabilirim. Şu filmdeki sahne gelir aklıma. Hatta öyle ki World in Conflict diye bir oyun vardı, bir Rus subayı Berlin’i ele geçirdikten sonra tankın üzerine çıkıp askerlere seslenirken arkadan bu müzik çalıyordu ve yukarıdan uçaklar geçiyordu. Bu şarkıydı büyük ihtimalle. Oyunu sildim, silmeseydim kontrol ederdim şarkıyı. Neden mi sildim? Oyunun Sovyet aşamasını bitirip Amerikan aşamasına geçince New Jersey’i ele geçirmeye çalışan Sovyetler’e karşı savaşmak içimden gelmedi. Sonuçta oyun da savaşın nasıl kötü bir şey olduğunu gösteriyordu, ben de dayanamadım. Savaş karşıtıyım, Ruslar’a karşı yapılacak savaşlara karşıyım. Bu arada bu şarkı savaş döneminde Slav topluluklarından Sovyet ordusuna katılmak için doğup büyüdükleri yerlere veda edenler için yazılmış, bestelenmiş. Slav topraklarına elveda niyetine. Hatta Sovyetler dağıldıktan sonra Rusya ulusal marşı olarak kabul edilmesi de gündemde olmuş, son ikiye kalmış ama olmamış.

3. Polyushko Polye

Şurada bununla ilgili bir yazı yazmıştım. Türevlerini şu hariç sevmem.

4. Sovyet Marşı

Telefondaki müzik budur. Uyandırır.

5. The Cossacks

Basarlar.

 

6. Kalinka

Bir aşamadan sonra ayin havası basar dinlendiği yere. 6 yıl önce Mancos, ABD’de Vitaliy’i bir sabah uyandırırken bunu kullanmıştım, elimdeki tek Kızıl Ordu Korosu şarkısıydı o zaman. 3 yıl önce aynı Vitaliy’i Eryaman, Ankara’da uyandırırken de bunu kullandım. Alternatif vardı ama tribute yapmak istedim.

7. Dark Eyes

Uçsuz bucaksız bir salonda dans edilebilecek tek şarkı. Tabi Sibirya Berberi’ndeki cila ile yerler cilalanmamışsa bu imkansız.

 

8. The Sacred War

Nazi Almanyası işgaline karşı bir şarkı. Buna her zaman tepki vermem, zaman zaman tepki veririm. Dursun burada.

9. Partisan’s Song

Tehlikeli. Keşke top onda olmasaydı. 0 gibi bir yerde olabilirdi.

10. Varchavianka

Gelsin barikatlar. A las barricadas.

Hepsini aynı zaman dilimi içerisinde dinleyince enerji tükenir bu arada.

1 Yorum + Yorum ekle

  • Bu arsivi mail adresime album yapilmis upload edilmis bir sekilde talep ediyorum dosyalarin mp3 kalitesi 192kbps ve uzeri olursa tadi mis olur

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>