• RSS ile takip et

pardus 2011’de ilk sorun, çözümü ve choqok

Oca 26, 2011 by     Henüz yorum yapılmadı    Bu kategorinin altına gönderildi:: bilgisayar, pardus

Sıfır model Pardus’u bilgisayara kuralı iki gün oldu. İlk sorunun ne olacağını merakla bekliyordum. Olumsuz bir şey olarak görmemek gerekir bunu. Zaten Pardus kullanıcılarını bilgisayar kullanırken en çok keyiflendiren şeylerden biri yaşadıkları sorunu az bir Google araştırması ile çözmeleri.

2011’i kurdum. Akşam eve geldiğimde kablosuz bağlantıdan internete bağlanmaya çalıştım fakat geçtim kablosuz sinyalinin gelmemesini, görev yöneticisinde kablosuz logosu bile yok. Kablosuz ağ kartımın markası Broadcom. Yazdım Google’a “pardus broadcom” ve “linux broadcom” diye. Önce bir haber buldum. Broadcom 2011’in ilk günlerinde Linux Vakfı’na katılmış. Haberin ilki burada, Türkçesi de burada. Kaldı ki sorunun nasıl çözüleceğini de birkaç dakika içerisinde özgürlükicin.com forumlarından ve şuradan buldum.

Broadcom kablosuz ağ kartı için gerekli olan modül Pardus çekirdeği ile yüklü geliyormuş. Yapılması gereken de bu durumda terminale gidip yönetici yetkisi aldıktan sonra aşağıdaki komutu vermek.

modprobe wl

Yazıldığı anda görev yöneticisine kablosuz bağlantı simgesi geliyor ve çevrenizdeki kablosuz ağları görebiliyorsunuz. Buradan kablosuz bağlantıyı bulup, şifreyi girip internete bağlanmak gerekiyor. Broadcom’un Linux Vakfı’na desteğini henüz yeni vermiş olması burada bir etki yapıyor sanırım. Bilgisayarı her açtığınızda kablosuz bağlantı pasif konuma geçiyor. Yani her açılışta aynı komutu verip kablosuz bağlantıyı aktif etmek gerekiyor. Bunun için de yapılması gerreken bir şey var. /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6 dosyasına erişip, bu dosyayı yönetici olarak açıp en alta wl yazmak. Yazarken de tırnak işareti kullanmamak gerekiyor. Zaten bu dosyayı yönetici yetkisi almadan açtığınızda size açılışta çalıştırmak istediğiniz modülü nasıl yazmanız gerektiği belirtiliyor. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarı her açtığınızda modül otomatik olarak yüklenmiş oluyor. İlk sorun ve çözümü bu şekildeydi.

Gelelim choqok‘a. O bir yeşil güvercin. İnternetin minimalleşmeye ve mikrolaşmaya kaydığı zamanda ortaya çıkan Twitter ve benzeri mikroblogları kullanan kişilere hitap eden bir şey. Çağrışımdan da anlaşılacağı gibi Twitter kullanıcıları için.

Son derece kullanışlı. Hatta Twitter’ın arayüz değiştirip şekil verme isteğiyle takla attığı şu zamanda müthiş bir şey. Tarayıcıdan Twitter’ı açtığımda bilgisayar her ne kadar iyi olursa olsun bir yavaşlık vardı. Fakat bu güvercin öyle bir şey değil. Hızlı. İstediğiniz aralıklarla sizi sağ alttan çıkarak şu kadar yeni tweet var şeklinde uyarıyor.Apaçivari olacak ama choqok’u choq shevdhim yha.

Sırada blogilo var. Vakit bulup deneyemedim. Bir sonraki ve daha sonraki girişler blogilo ile. WordPress arayüzünü kullandığım 2010 Ağustos-2011 Ocak yazılarına elveda.

Yorum yap

XHTML: Bu etiketleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>